Φιλοξενία του Ευρωπαϊκού προγράμματος ”You4BLUE”

Γενικά

Την Πέμπτη 18/04/2024  στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου  μας  και στην αίθουσα υπολογιστών φιλοξενήθηκαν  εκπαιδευτικοί και μαθητές στα πλαίσια του ευρωπαϊκού προγράμματος ‘You 4 Blue’’  που υλοποιείται μεταξύ Ιταλίας, Ελλάδας και Ισπανίας

Ένα  πρόγραμμα που προωθεί τη σωματική, κοινωνική και ψυχολογική ευημερία και προσπαθεί να ανατρέψει την τάση που βλέπει τον πλανήτη μας να υφίσταται υπερεκμετάλλευση Η προσέγγιση είναι καινοτόμος γιατί: α) Συνδυάζει τη χρήση διαφορετικών τεχνικών για την ενίσχυση της μάθησης και της κριτικής σκέψης. β) Είναι διεπιστημονικό και επιστημονικό. γ) οι μαθητές  έχουν την ευκαιρία να μοιραστούν πληροφορίες, απόψεις και ιδέες με τους συμμαθητές τους σε άλλες χώρες, συνδέοντας τη μάθηση των φυσικών επιστημών με τη ζωή τους εκτός σχολείου.

2 1  4 2